NVM Business: Een toename in aanbod en opnames
5 februari 2025
De koopwoningmarkt komt in het tweede kwartaal van 2024 stevig op stoom. Het sentiment en vertrouwen is positief. Meer kopers kochten sneller een woning tegen duidelijk hogere prijzen. Dat blijkt uit de nieuwe woningmarktcijfers en analyse van makelaarsvereniging NVM over het tweede kwartaal van 2024.
Meer weten over de ontwikkelingen en de cijfers in jouw regio of plaats? Lees dan snel verder!
De gemiddelde verkoopprijs van een bestaande woning was in het 2e kwartaal van 2024 468.000 euro. Dat is 7,2% hoger vergeleken met het 1e kwartaal van 2024, een uitzonderlijke stijging die sinds 1995 maar één keer eerder is voorgekomen.
Alle typen woningen laten een aanzienlijke stijging op kwartaalbasis zien. Tussenwoningen met +7,2%, hoekwoningen +6%, 2-onder-1-kapwoningen +8,6%, vrijstaande woningen +5,2% en appartementen met +8,1%.
De belangrijkste oorzaken voor de forse prijsstijging zijn:
Ook ten opzichte van een jaar geleden (2e kwartaal 2023) zijn de transactieprijzen hard gestegen. Een plus van 13,6% is de grootste stijging in 2 jaar.
Alle typen woningen laten een aanzienlijke stijging op jaarbasis zien. Tussenwoningen met +14,6%, hoekwoningen +12,7%, 2-onder-1-kapwoningen +15,1%, vrijstaande woningen +11,5% en appartementen met +13,4%.
Naast de eerder genoemde oorzaken voor de hard stijgende prijzen is er vanuit de data nog een duidelijke oorzaak aan te wijzen. Er zijn méér woningen verkocht in duurdere regio’s, terwijl in de goedkopere regio’s de verkoop achterblijft of zelfs daalt. We zien dat het hogere segment steeds meer interesse trekt vanuit de kopers.
Het overbieden is de afgelopen periode hard toegenomen. Het aandeel woningen dat boven de vraagprijs wordt verkocht komt dit kwartaal uit op 67%. Een jaar geleden was dit 39% en het vorige kwartaal 56%.
Voor tussenwoningen is de situatie nog iets extremer, bij 80% van de verkochte woningen was sprake van overbieden. Bij hoekwoningen en appartementen is dit aandeel 70%, bij 2-onder-1-kapwoningen 64%. De markt voor vrijstaande woningen is wat minder krap, het aandeel boven de vraagprijs verkochte woningen is 39%.
Gemiddeld 4% meer betaald dan de vraagprijs
Het gemiddelde verschil tussen vraag- en transactieprijs komt dit kwartaal uit op +4,3%. Bij tussenwoningen en appartementen wordt er gemiddeld 5% tot 7% meer betaald dan de vraagprijs. Bij hoekwoningen en 2-onder-1-kapwoningen 3% tot 5%. Alleen voor een vrijstaande woningen wordt gemiddeld nog iets mínder betaald dan de vraagprijs, namelijk -0,4%.
In het 2e kwartaal van 2024 zijn er door NVM-makelaars 35.139 woningen verkocht. Dat is 3,1% meer vergeleken met een jaar eerder en 18,4% meer dan het vorige kwartaal.
Dat is een flinke stijging, maar voor een 2e kwartaal niet uitzonderlijk. In de lentemaanden worden namelijk veel woningen te koop gezet, die in de huidige markt snel verkocht worden. Daarnaast lijkt ook de doorstroming vanuit de nieuwbouw op gang te komen.
Aantal verkopen blijft laag
Ondanks deze positieve signalen blijft de situatie op de woningmarkt moeizaam. Die is met één kwartaal met stijgende verkoopcijfers niet ineens opgelost. Het aantal verkopen wordt nog steeds beperkt door het lage aantal woningen dat in aanbod staat.
De tijd die het kost om een woning te verkopen wordt steeds korter. Het duurt gemiddeld 27 dagen, van moment van te koop zetten tot de ondertekening van de koopakte bij de makelaar. Dit is historisch gezien zeer snel. Vergeleken met een jaar geleden en het vorige kwartaal gaat de verkoop van een woning 1 week sneller.
De verkoop van een tussenwoning gaat in het 2e kwartaal gemiddeld in 24 dagen, bij vrijstaande woningen duurt de verkoop 2 weken langer.
Van de woningen die in het 1e kwartaal van 2024 te koop zijn gezet, was 49% binnen een maand verkocht. Bij 19% van de woningen duurde de verkoop 2 maanden en bij nog eens 8% verliep de verkoop binnen 3 maanden. Ofwel, driekwart van alle te koop gezette woningen werd binnen 3 maanden verkocht.
Er staan eind 2e kwartaal ruim 28.000 woningen te koop bij NVM-makelaars. Dat zijn er veel meer dan eind 1e kwartaal, het aanbod steeg met maar liefst 25%. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door het hoge aantal te koop gezette woningen.
Het is op zich een positief teken dat er meer aanbod beschikbaar is gekomen. Toch ligt het aanbod met een jaar eerder nog 9,4% lager. De verwachting is ook niet dat het aanbod verder gaat stijgen.
Krapte-indicator
De krapte op de woningmarkt is dit kwartaal iets minder groot geworden. De NVM krapte-indicator (verhouding tussen aanbod en transactie) is dit kwartaal toegenomen van 2,3 naar 2,4. Ofwel: voor elke potentiële koper op de markt staan er 2,4 woningen te koop. Wanneer de indicator onder de 5 uitkomt spreken we van een krappe woningmarkt.
De lichte stijging komt mede door het hoge aantal te koop gezette woningen. Vergeleken met een jaar eerder, toen de krapte-indicator op 2,7 uitkwam, is de woningmarkt echter wel krapper geworden. De verwachting is dat dit komend kwartaal verder doorzet.
Het vertrouwen van consumenten neem toe, mede door de stabiele rente en een gunstige arbeidsmarkt met hogere lonen. Dit zorgt ervoor dat meer mensen bereid zijn om te kopen of te verkopen. Er wordt echter een voortdurende krapte verwacht, waarbij het aanbod waarschijnlijk daalt en de vraag hoog blijft. Ook blijft de nieuwbouw achter bij wat de markt nodig heeft. Dit zorgt voor aanhoudende druk op de prijzen.
Verkopers
Kopers
Nieuwbouw
Speciaal voor jou hebben wij de kwartaalcijfers van de NVM verwerkt in onze Kwartaalrapportage Woningmarkt. Alle data van de gemeenten Ede, Veenendaal, Nijkerk en Amersfoort en de landelijke cijfers in één rapportage. Handig om jou inzicht te geven in relevante informatie over de huizenmarkt van het afgelopen kwartaal. Vul hieronder je gegevens in en wij sturen je de rapportage toe.
Wil jij meer inzicht in de situatie voor jouw huidige woning? Of juist voor een aan te kopen woning? Wij helpen jou hier graag verder mee en staan voor je klaar met persoonlijk advies. Zo kun je bij ons terecht voor een vrijblijvende waardebepaling van je woning, een aankoopcheck of gratis oriëntatiegesprek met een van onze onafhankelijke hypotheekadviseurs. Neem gerust vrijblijvend contact op!
Vul je gegevens in en wij sturen je de kwartaalrapportage toe per e-mail.