Stijgingen in de verschillende segmenten

Kantorenmarkt

Kantoorgebruikers kiezen steeds vaker voor goed bereikbare, duurzame locaties, maar het beperkte aanbod van dit soort panden zorgt voor een vertraagde doorstroming. Bij verhuizingen wordt vaak ook gekozen voor krimpen, zoals bij PGGM, dat kiest voor een kleiner, duurzaam hoofdkantoor op een OV-locatie. Tegelijkertijd lopen de kosten voor bedrijven op, wat leidt tot maatregelen zoals een vacaturestop bij ABN Amro. Uit onderzoek onder NVM Business-leden blijkt daarnaast dat de vraag naar kleine kantoorruimten tot 200 m² toeneemt, net als de huurprijzen in dit segment.

Winkelmarkt

Hoewel de detailhandelsomzet begin 2025 licht groeide, verslechterde het consumentenvertrouwen door zorgen over de economie en internationale spanningen. Ondernemers zijn terughoudender met het huren of kopen van grotere winkelruimten; de vraag richt zich vooral op kleine units, vaak ingevuld door persoonlijke dienstverleners. Hoge kosten en schulden leiden tot faillissementen, al worden vrijgekomen locaties, zoals die van Blokker, snel opnieuw ingevuld door andere ketens.

Bedrijfsruimtemarkt

De bedrijfsruimtemarkt kampt met knelpunten in het stroomnet, wat uitbreidingen en nieuwbouw vertraagt. Door geopolitieke spanningen en economische onzekerheid zijn bedrijven bovendien voorzichtiger met investeren. Hoewel de export en import in februari groeiden, daalde het producentenvertrouwen in maart. De vraag naar bedrijfsruimte blijft hoog, vooral voor panden tot 2.000 m², maar is iets afgenomen ten opzichte van vorig jaar. Prijzen lijken hun piek te bereiken, al wordt voor kwalitatieve locaties nog steeds goed betaald.

Beleggingsmarkt

Door de oplopende handelsspanningen neemt de onzekerheid onder beleggers toe, al wordt verwacht dat renteverlagingen in aantocht zijn. Beleggers blijven actief, maar maken scherpere keuzes op basis van risico, duurzaamheid en locatie. Er is nog veel kapitaal beschikbaar, vooral bij private partijen. Kleinere beleggers richten zich vaker op commercieel vastgoed in plaats van woningen. Vooral energiezuinige panden en vastgoed met potentie voor waardeontwikkeling blijven in trek dankzij verwachtingen van huurgroei.

De vastgoed markt had een langzame start in Q1 van 2025. Handelsspanningen zorgde voor veel onzekerheid in de verschillende segmenten van het vastgoed

Bron: NVM

Meer lezen? Download hieronder de volledige NVM Kwartaalrapportage van Q1